Wyjazdy studenckie, obozy studenckie
Węgry - Alkohole na Węgrzech

Węgry - Alkohole na Węgrzech


Strona główna przewodników Węgry

Alkohole na Węgrzech

Wina

Najbardziej popularnym alkoholem na Węgrzech są różnego rodzaju wina. Węgrzy spożywają dosyć dużo trunków, jednak w sposób rozsądny. Rzadko zdarza się aby nadużywali jego spożywania. Wina są wszechobecne przy obiadach czy innych posiłkach. Najbardziej popularne wina to „bycza krew” - Egri bikavér, czerwone wino pochodzące z regionu Egeru, dosyć ciężkie w smaku, wytrawne bądź półwytrawne. Tokaj – białe wino z regionu Tokaju, występuje w różnych wersjach smakowych. Szczególnie smaczne i delikatne są wersje półsłodkie bądź słodkie takie jak na przykład Tokaj Furmint.

Unicum

Najbardziej popularna ziołowa nalewka, wyprodukowana po raz pierwszy w XVII wieku jako lekarstwo przez doktora Zwecka. Produkowany był nieprzerwanie do II wojny światowej. Po wojnie rodzina Zwacków wyemigrowała z Węgier, fabrykę przejęło państwo. Komuniści próbowali odtworzyć recepturę trunku, jednak robili to bardzo nieudolnie i smak nawet nie zbliżał się do oryginały. Po upadku komunizmu w 1989 roku Zwack odkupił od państwa fabrykę, gdzie trunek produkowany jest do dzisiaj.

Receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą, składa się z blisko 40 ziół i korzeni. Wyprodukowany alkohol dojrzewa w dębowych beczkach przez co najmniej pół roku. Traktowany jest przez Madziarów jako lekarstwo na przeziębienie oraz doskonały aperitif. W smaku jest dosyć gorzki, niektórzy dodają go jako dodatek do herbaty.

Wódki owocowe

Bardzo popularne są również różnego rodzaju wódki owocowe (palinka). Produkowana najczęściej jest z moreli, brzoskwiń, gruszek bądź śliwek (czyli popularna śliwowica). Posiada ok. 40% mocy, Węgrzy często dolewają kieliszek tego alkoholu do kufla piwa.

Piwo

Mimo, że narodowym trunkiem Węgrów jest wino, to produkuje się tutaj również doskonałe piwo.  W knajpach piwo sprzedawane jest w trzech wielkości kuflach – korso: duże piwo 500ml, pohar mniejsze 300 ml i pikolo w wersji najmniejszej 200 ml. Ta ostatnia wersja popularna jest wśród piwoszy, którzy wypijają kufelek jednym łykiem.

Popularne piwa to: Arany Aszok, Borsodi.


Kontakt
  • Tel.: 22 203-48-97, 22 378-16-00
  • Kom.: 509-960-719
© by turystykastudencka.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane oferty nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 KC