Wyjazdy studenckie, obozy studenckie
Bułgaria - Zwyczaje w Bułgarii

Bułgaria - Zwyczaje w Bułgarii


Strona główna przewodników Bułgaria

Zwyczaje w Bułgarii

 

Bułgaria jest krajem wielonarodowościowym, sami Bułgarzy stanowią ok. 85% ludności. Resztę stanowią Turcy, Romowie, Macedończycy.

Jedną z większych różnic dla Polaków stanowi gest kiwania głowy na „tak” oraz na „nie” – Bułgarzy odwrotnie niż my na gest oznaczający „tak” kręcą głowami jak Polacy z czymś się nie zgadzają. Natomiast Bułgar „nie” pokaże w sposób jaki polak gestykuluje zgodę, dodatkowo do tego może towarzyszyć głośnie cmoknięcie.

Ponieważ w Bułgarii (zwłaszcza w Obzorze i innych miejscowościach turystycznych) odpoczywa wielu polaków, Bułgarzy doskonale znają polskie przekleństwa. Oprócz tego na miejscu jest dużo polaków i trzeba uważać jak o kimś obcym głośno rozmawiamy – jest wielce prawdopodobne, że będzie to rozumiał.  

Z ludowych zwyczajów popularny jest Nestinari, czyli taniec na żarzących się węglach. Jest to starożytny rytuał religijny, wypędzający choroby, przynoszący zdrowie oraz płodność. Obecnie głównie przedstawiany jest na pokazach dla turystów, będziemy mieli możliwość obejrzenia tego rytuału na wieczorze bułgarskim.

Mentalność „last minute” – typowa w Bułgarii jest niedbałość o terminy i nieobowiązkowość. Często zdarza się, że już w czasie sezonu wakacyjnego w hotelach czy na ulicach trwają jeszcze prace remontowe, które miały zakończyć się przed sezonem. W lokalach gastronomicznych czasami staje się to plusem, gdyż zdarza się że knajpy są otwarte dłużej, niż jest to napisane na wywieszce.


Kontakt
  • Tel.: 22 203-48-97, 22 378-16-00
  • Kom.: 509-960-719
© by turystykastudencka.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane oferty nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 KC