Wyjazdy studenckie, obozy studenckie
Bułgaria - Alkohole w Bułgarii

Bułgaria - Alkohole w Bułgarii


Strona główna przewodników Bułgaria

Alkohole w Bułgarii

Bułgaria słynie przede wszystkim z... taniego alkoholu co dla studentów nie jest bez znaczenia przy wybieraniu kierunków wakacyjnych :) Jednak wiadomo, że poza ceną liczy się też jakość, więc poniżej przedstawiamy Wam najpopularniejsze bułgarskie alkohole. 

Rakija

Napój narodowy. W najprostszym tłumaczeniu jest to wódka z winogron bądź z innych owoców takich jak śliwki (śliwowica), morele, brzoskwinie. Jej moc w standardowym wydaniu wynosi 40%, jednak wersje "domowe" posiadają więcej procentów, czasami nawet do 70%. Rakije pije się czystą, najlepiej smakuje lekko schłodzona (ale nie zmrożona), można popijać wodą mineralną. W Bułgarii bardzo często rakije popija się ajranem (czyli rozcieńczonym wodą kefirem z dodatkiem soli). Kto nie próbował tak popijać tego alkoholu patrzy się na ten miks z lekkim zdziwieniem, jednak po pierwszym łyku zdziwienie przechodzi. Smaki doskonale się komponują. Rakiję można kupić w każdym sklepie z alkoholem, często sprzedają ją również mieszkańcy "spod lady", jest to jednak nielegalne i może być niebezpieczne, gdyż nie wiadomo dokładnie co jest zawartością takiej butelki.

Piwa

W Bułgarii dostępnych jest wiele marek lokalnych oraz zagranicznych piw. Piwa lokalne są sporo tańsze niż importowane. Występują również w bardziej ekonomicznych opakowaniach, gdyż można je kupić zarówno w butelkach 0,5 litra jak i 1l, 1,5 oraz 2,0 litry. Przy największych butelkach powiedzenie "chodź na jedno piwo" nabiera nowego wymiaru. Najpopularniejsze marki to Zagorka oraz Kamieniza. W porównaniu z polskimi piwami, te charakteryzują się nieco delikatniejszym smakiem oraz odrobinę niższą mocą. 

Wina

Bułgaria słynie ze swoich win. W kraju jest doskonały klimat do uprawiania winogron, stąd też wino jest bardzo smaczne oraz bardzo tanie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze marki win:

Kadarka - czerwone wino słodkie bądź półwytrawne. Jego niewątpliwą zaletą jest cena, która w przeliczeniu na złotówki wynosi około 3-4 PLN za butelkę. Trzeba wypić dosyć szybko, słodkie wino po otwarciu szybko kwaśnieje. Produkowane z odmiany winogron GAMIZA.

Sophia - marka tanich win bułgarskich doskonale znana w Polsce. W sprzedaży przeważają wina półwytrawne, czerwone i białe. Nie są to wina z górnej półki, ale są bardzo ekonomiczne.

Bear Blood - czerwone, półwytrawne wino o subtelnym wyraźnie owocowym aromacie. Cena również przystępna.

Merlot - nie jest marką wina, ale gatunkiem. W oryginale jest to gatunek winogron pochodzący z regionu Francji, jednak wina bułgarskie również noszą nazwę merlot. Wina merlot są głównie winami półwytrawnymi czerwonymi.

Likiery

Na terenie Bułgarii działa wielu producentów produkujących imitację popularnych likierów w doskonałych cenach. I tak na miejscu znajdziemy bardzo szeroki asortyment likierów typu: Blue Curacao, Pinacolada, Irish Whisky, Advocat, do tego polecamy smakowe likiery "Schnapps". Są to owocowe likiery o mocy około 20%, doskonale nadają się do robienia drinków. Cena butelki 0,7 litra nie przekracza 15 PLN.

Wódki

W Bułgarii wódki pije się nieco mniej niż w Polsce, głównie z wysokoprocentowych alkoholi pija się Rakije. Co oczywiście nie znaczy, że w sklepach tego alkoholu nie znajdziemy. Z polecanych przez nas wódek możemy wymienić Mary Jane, Savoy. Cena butelki 0,5 litra nie przekracza 10-15 PLN.

Rum

Bardzo polecamy rum, zwłaszcza ten ciemny o nazwie "Atlatnis". Posiada bardzo głęboki i słodki smak, doskonale nadaje się do ciast, ale naszym zdaniem lepiej smakuje z colą, plasterkiem cytryny oraz lodem :)

Gin, Whisky

Istnieje wiele lokalnych "wersji" tych alkoholi, wszystkie łączy dobra cena, za butelkę 0,5 litra nie zapłacimy więcej niż 12-15 PLN. Patrząc na smak polecamy alkohole firmy Savoy.


Kontakt
  • Tel.: 22 203-48-97, 22 378-16-00
  • Kom.: 509-960-719
© by turystykastudencka.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane oferty nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 KC